خرید فرش
ثبت شکایات قوانین و مقررات راهنمای خرید ورود ايجاد حساب کاربري
فرش ماشینی

جستجو فرش براساس رنگ

تاریخچه ای از فرش در ایران

articles-carpet-01.jpg

در مورد تاریخ پیدایش فرش اطلاعات دقیقی وجود ندارد ولی با توجه به آثار باستانی و کشفیات بشر، ثابت شده‌ است که هنرهایی نظیر سبد بافی، نمد بافی، زیلو بافی، جاجیم بافی همه مقدمه بر پیدایش هنر قالی بافی بوده‌ است. 
تاریخچه فرش ایرانی به هزاران سال پیش برمیگردد و در زمان مادها یا پارت ها قدیمیترین نمونه قالی جهان که تاکنون پیدا شده است  قالیچه آریایی با نقوش اصیل هخامنشی است که در کنار جسد یخ زده یکی از فرماندهان سَکایی در درّه پازیریک در ۸ کیلومتری مغولستان در ابتدای رشته کوههای آلتای پیدا شده است و قالی پازیریک نامیده میشود .
برخی ازپژوهشگران پازیریک را به مادها و پارت ها نسبت می دهدند اما هنوزاین نظریه که فرش متعلق به مردمان سَکایی بوده است صحت بیشتری دارد.آنها مردمانی دامداربوده اند و این فرش را با پشم حاصل از دامهای خود بافته اند. گفته شده که نوع گره‌های فرش و همچنین یک ردیف ستاره‌های چهارپر نقش شده در قسمت مرکزی این فرش قرار دارد که روی اشیای مکشوف در لرستان نیز دیده می‌شود. قالی ایرانی از دیرباز معروف و مورد استفاده بوده است. از فرشهای معروف ایرانی میتوان به فرش بهارستان که درکاخ تیسفون قرار دارد اشاره کرد.
ولیکن با توجه به نمونه‌های عالی باقی مانده از دوران صفویه باید گفت که اوج هنر در ایران خصوصاً هنرهایی مثل کاشیکاری، قالیبافی منقش کاری در این دوران بوده و در این دوران به اوج شکوفایی خود رسیده ‌است و در زمان شاه عباس این هنر به درجه اعلا خود رسید. شاه عباس در اصفهان یک کارگاه دایر کرد و در این کارگاه فرش های نفیسی برای دربار خود تولید نمود و پیشرفت قالی حاصل گردید و یکی از منابع اقتصادی آن دوران گردید و به دستور وی کارگاههایی در مشهد، کاشان، شیروان، قره باغ، استر آباد، و گیلان دایر گردید و فرشهای نفیسی همچون فرش اردبیل، چلسی و فرشهای زیبای دیگری زینت بخش موزه‌های دنیا گردید.

کلمات کلیدی مرتبط
'فرش پازیریک' , 'گره‌های فرش' , 'فرش بهارستان' , 'فرش نفیس' , 'قالی ایرانی' , 'هنر قالی بافی' , 'قالی پازیریک'
نـظـرات
نام و نام خانوادگی :
*
عنوان مطلب :
نظر شما :
*
دیگر مطالب کاربردی
جادوی فرش ایرانی در دکوراسیون داخلی منزل
یازدهمین دوره نمایشگاه بین المللی انواع کفپوش، موکت، فرش ماشینی و صنایع وابسته تهران 98
هشتمین نمایشگاه بین المللی انواع کف پوش،موکت و فرش ماشینی
تاریخچه ای از فرش در ایران
برگزاری کنگره ی نشان شایسته ملی همزمان با روز ملی کیفیت در تهران
ادامه
فرم ارتباط با واحد فروش اطلاعات تماس با فرش آویسا نماد اعتماد الکترونیکی ستاد ساماندهی
صاحب امتیاز : علی صدوقی
آدرس کارخانه :
کاشان ، بلوار قطب راوندی ، کوی حکمت 33 ، شرکت فرش آویسا
شماره تماس :
29 - 03155534827
9134620911 98+
نماد خرید فرش
logo-samandehi